Okulary korekcyjne – jak przekonać dziecko do ich noszenia?

Okulary dla dzieci, okulary korekcyjne, optyk Kęty, Tychy, Czechowice, Jaworzno, żory

Mimo że z wadami wzroku wielu z nas musi zmagać się już od najmłodszych lat, dzieci często nie są zbyt chętne do noszenia okularów. Aby zmienić ich stosunek do tego tematu, warto je – w razie potrzeby – jak najszybciej spróbować do tego przekonać. Należy jednak pamiętać, że przyczyną  niechęci do okularów mogą być np. nieodpowiednio dobrane oprawki.

Okulary korekcyjne – sposoby na przekonanie dzieci do ich noszenia

Jeśli zauważyłeś u dziecka jakiekolwiek problemy ze wzrokiem, zacznij opowiadać mu stopniowo o przebiegu i celu wykonywania badań okulistycznych, którym w najbliższej przyszłości będzie ono musiało się poddać – dzięki temu maluch przekona się, że noszenie okularów naprawdę ma sens. 

Najczęściej przyczyną niechęci  do okularów jest strach przed reakcjami rówieśników. W swoich opowieściach warto więc nawiązywać do bohaterów z bajek i filmów, które też musiały nosić okulary – zwłaszcza, jeśli wśród nich znajduje się również idol dziecka. Kolejnym sposobem na przekonanie go do noszenia okularów jest pokazanie, że jest to teraz po prostu modne – jak się okazuje, niektóre maluchy chcą nakładać okulary pomimo braku jakiejkolwiek wady. 

Okulary korekcyjne – co zrobić, kiedy maluch nie chce ich nosić?

Czasami zdarza się, że już po wybraniu okularów, dziecko nie chce ich nosić. Przyczyną tego mogą być nieodpowiednio dobrane oprawki. Co w takich sytuacjach należy robić? Jeśli:

  • dziecko narzeka, że okulary za bardzo je uciskają – zwróć się do optyka i poproś o właściwe zagięcie okularów,
  • dziecko nie może nosić okularów, ponieważ one parują – w tej sytuacji proponujemy preparaty, które zmniejszają problem parowania okularów ,
  • dziecko mówi, że okulary cały czas spadają – należy zadbać u optyka o dogięcie nanośników i zauszników,
  • dziecko drapie się po nosie i przy uszach – możliwe, że ma uczulenie na tworzywo, z  którego zostały wykonane oprawki,
  • dziecko narzeka, że rozmazuje się mu w okularach obraz – należy sprawdzić, czy soczewki zostały odpowiednio dobrane.

Po wizycie u dobrego optyka oraz wykonaniu korekty  dziecko powinno w niedługim czasie oswoić się z nowymi oprawkami.